ابیانه و پوشاک مردم این روستای زیبا، چه خصوصیاتی دارد؟

ابیانه …

مهم نیست از کدام راه می‌توان به آن جا رفت؛ از کاشان یا نطنز ۲۰کیلومتر بعد از نطنز جاده‌ای است پر پیچ و خم، جاده‌ای در همسایگی دره و رودی که از میان آن می‌گذرد. 
سفر در این جاده گذر از تمدن مدرن است. خطوط زیبا و ناموزون کوه‌ها و سرسبزی طبیعت خود داستانی طولانی است، ولی ناگهان چشم انسان به نقطه‌ای سرخ خیره می‌شود و هر چه به جلو می‌روی، بیشتر در آن سرخی غرق می‌شوی. نمای سرخ این روستا که به خاطر خاک رس حاوی آهن است، طیفی از رنگ‌های سرخ و صورتی ساخته است. …

 ابیانه وخصوصیات لباس مردان 

پوشاک مردان ابیانه
پوشاک مردان ابیانه

 ابیانه و پوشاک عمومی مردان آن از دوره صفویه تا اوایل قرن حاضر عبارت بوده از: کلاه نمدی٬ قبا٬ زیرپوش قبا به نام ارخالق٬ شال کمر٬ شلوار گشاد از جنس کرباس یا متقال٬ گیوه محلی و پوشش زمستانی کمر چین یا سرداری٬ کقش چرمی یا چموش و نوعی قبا از پارچه قصب یزدی٬ جبه یا شنل ترمه ای٬ کلاه کله قندی دست دوز با نقش های هندسی و یک نوع عرقچین که با ابریشم رنگارنگ دارای نقش جالب می باشد که عرقچین تار نامیده می شود.  

لباس زنان در ابیانه 

لباس محلی زنان روستای ابیانه عبارت است از:  

چادرقد٬ پارچه مربع شکل به ابعاد ۵/۱ متر که به شکل سه گوش روی سر قرار می گیرد.  

پیراهن بلند در طرح ها و رنگ های مختلف که با کار دست گل دوزی شده و با یراق های از جنس نقره تزئین شده است و هم چنین یقه و چاک های زیبا از پارچه های گل دار زیبائی این لباس را دوچندان نموده است.

زنان در زیر پیراهنشان شلیته ای پر چین میپوشند..
پوشاک زنان روتای ابیانه

     شلوار یا شلیته که جامه ای پر چین است که از کمر تا سر زانو را می پوشاند که با یراق های از جنس نقره تزئین می شود. در هوای سرد زمستانی علاو ه بر این لباس ها بر روی پیراهن ارخالق یا نیم تنه که از پارچه ای از جنس مخمل تهیه شده پوشیده می شود که به نام کرتی شناخته می شود. 

چادر شب زنان شطرنجی و با رنگ های گرم مشخص است.
پوشاک زنان روستای ابیانه

همین طور در زمستان بر روی چارقد٬ چادر شبی از جنس ابریشم (کج) پوشیده می شود که بافت آن به صورت شطرنجی و با رنگ های زیبا طراحی شده است. گیوه زنانه محلی یا در زمستان کفش (چموش) استفاده می شود.  

     در نخستین مواجهه با لباس محلی ابیانه کاشان تنوع رنگ توجه هر بیننده ای را به خود جلب می‌کند. رنگ‌هایی که در تضاد با یکدیگر قرار دارند و البته در کنار هم قرار گرفتن آن‌ها کنتراست شدیدی را در کلیت پوشش زن محلی کاشان به وجود آورده است. 

  

The post ابیانه و پوشاک مردم این روستای زیبا، چه خصوصیاتی دارد؟ appeared first on جامه نامه.

ابیانه و پوشاک مردم این روستای زیبا، چه خصوصیاتی دارد؟


مدل لباس